Zostać czy wyjechać? - DEBATA STUDENCKA

„Co po studiach? Zostać w Elblągu czy wyjechać?” - II debata studencka Instytutu Ekonomicznego

Rzeczowe argumenty, dyskusja oparta na sztuce retoryki i wiele emocji – tak było podczas II debaty studenckiej, która odbyła się 23 marca 2018 r. w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

Nad tematem „Co po Studiach? Zostać w Elblągu czy wyjechać?” debatowali studenci Instytutu Ekonomicznego oraz uczniowie z elbląskich szkół średnich, w tym z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Technicznych. Spotkanie zostało uroczyście otwarte przez dr Irenę Naguszewską, z-ce Dyrektora Instytutu Ekonomicznego oraz dr Tomasza Winnickiego, opiekuna koła naukowego Seneka. Dyskusję moderował dr hab. Piotr Uziębło, prof. nadzw. – wykładowca Instytutu Ekonomicznego.

Na potrzeby debaty organizatorzy spotkania przeprowadzili badania sondażowe w listopadzie i grudniu ubiegłego roku na grupie 223 respondentów (123 studentów, 100 uczniów). Na pytanie "Czy planujesz na stałe wyjechać z Elbląga?" zdecydowana większość pytanych uczniów i studentów (aż 55 %) odpowiedziała pozytywnie. Swoją decyzję głównie motywowali lepszymi perspektywami pracy a co za tym idzie wyższe zarobkami.

Podczas panelu dwie drużyny studentów przedstawiły swoje „za i przeciw”. Koło Naukowe Administracji Bezpieczeństwa Publicznego "Public Safety" wymieniło pozytywne aspekty pozostania w Elblągu. Po drugiej stronie opowiedzieli się członkowie Koła Naukowego Myśli Społecznej i Politycznej "Seneka", którzy prezentowali argumenty za tym, aby wyjechać z naszego miasta. Bardzo rzetelne przygotowanie obu stron odzwierciedliło się w głosowaniu publiczności. Przed rozpoczęciem debaty 181 osób opowiedziało się za emigracją z miasta, 64 zagłosowały za pozostaniem po studiach w Elblągu. Drugie głosowanie (na koniec debaty) pokazało zmianę: grupie przekonującej do pozostania w rodzinnych stronach udało się przekonać część publiczności i na koniec debaty za pozostaniem w Elblągu opowiedziało się 116 osób; przeciwnego zdania było 136 widzów. 

 


Data publikacji: 26 marca 2018


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
Przewiń do góry