20-te urodziny Galerii "Filar Sztuki"

20-te urodziny Galerii "Filar Sztuki"

GALERIA „FILAR SZTUKI” przy Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu istnieje od kwietnia 2001 roku. Jest to miejsce spotkań ze sztuką i literaturą. Organizowane są tu wystawy malarstwa, grafiki, rysunku, fotografii oraz odbywają się spotkania z ludźmi nauki i kultury. Inspiracją nazwy był filar – jeden z elementów architektonicznych wnętrza Biblioteki, który wykorzystano jako kluczowy atrybut galerii. Zawieszony na nim przedmiot obrazopodobny Władysława Hasiora – „Strażnik Błękitnej Nadziei” – zainaugurował działalność tzw. Galerii Jednego Obrazu. Kolejnymi wystawami były m.in. „Jak świat światem” Andrzeja Szadkowskiego, „Malowane temperą” Katarzyny Smeji-Skulimowskiej, „Ikony” Grzegorza Pielecha, „Kowalstwo moje hobby” Józefa Mielcarskiego, „Człowiek i materia” Pawła Nieczuja-Ostrowskiego, „Chwila okiem pstrykacza” Ireny Bykowskiej czy wystawa pokonkursowa Międzynarodowego Konkursu na Plakat Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz.”

 

W ramach spotkań z literaturą w galerii gościli.: Jacek Dehnel, Andrew Fincham, Arco van Ieperen, Mirosława Maciejczak, Stanisław Modrzewski, Bogumiła Salmonowicz, Ryszard Sobieszczański, Feliks Tomaszewski.  

 

Po modernizacji budynku przy Alei Grunwaldzkiej biblioteka i galeria zyskały nowoczesne i przestronne miejsce.

Przez 20 lat swojej aktywności Galeria może pochwalić się sporym dorobkiem - zorganizowano 90 wystaw i spotkań autorskich.

 

Serdecznie zapraszamy na …

PRZYWOŁANIE - 20 lat działalności Galerii Filar Sztuki – z kolekcji galerii.

Wystawę można oglądać na żywo codziennie od 8 maja w budynku Uczelni przy Al. Grunwaldzkiej. W formie on-line codziennie na fanpage’u Biblioteki PWSZ w Elblągu będziemy przywoływać wspomnienia z wystaw, które odbyły się w GFS przez ostatnie 20 lat.

 

Zapraszamy do odwiedzania bloga


Data publikacji: 11 maja 2021


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
Przewiń do góry